Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach wpisz swój adres e-mail:


Łatwość czyszczenia obuwia tekstylnego w dużym stopniu zależy od zastosowanych surowców i rodzaju powierzchni materiałów włókienniczych. Materiały gładkie brudzą się mniej niż szorstkie i drapane. Najłatwiej brud usuwa się z materiałów wykonanych z włókien syntetycznych.
Obuwie tekstylne należy czyścić przy użyciu gąbki, zamoczonej w roztworze wodnym łagodnych środków piorących, w umiarkowanej temperaturze.
Należy unikać mocnego moczenia obuwia, które może być przyczyna jego rozklejenia, jak również rozwarstwieniu ( delaminacji ) materiałów
połączonych w układ warstwowy, co w znacznym stopniu osłabia obuwie (wykruszenie pianki PU, wymycie kleju).
Niedopuszczalne jest pranie obuwia w pralce. Obuwie należy suszyć w miejscu przewiewnym, z dala od źródeł ciepła.

Konserwacja skóry naturalnej polega na ochronie jej przed szkodliwymi zmianami zachodzącymi w strukturze skóry, a szczególnie przed niszczącym działaniem potu na tłuszcze naturalne w niej zawarte. Wysuszona, nie pastowana skóra, łatwo pęka i łuszczy się.
W związku z różnymi sposobami garbowania oraz zróżnicowanym sposobem wykończenia skór naturalnych, należy zwrócić uwagę na zalecenia producentów środków konserwujących oraz na informację dotyczącą konserwacji obuwia zamieszczoną w ulotkach informacyjnych.
Spośród znajdujących się na rynku środków konserwujących najkorzystniejsze są pasty zawierające woski, zwłaszcza pasty wodno-rozpuszczalnikowe, mające konsystencję bardziej mazistą od past rozpuszczalnikowych (kremy), dające się łatwiej rozprowadzić na obuwiu. Tworzą one błony o doskonałym połysku, odporne na działanie wilgoci, dzięki czemu zabezpieczają obuwie skórzane przed działaniem wody.
Należy uważnie stosować pasty samopołyskowe, które często na skórach delikatnych, o słabo utrwalonym barwniku w powłoce mogą powodować odbarwienie i plamienie. Stosowanie w codziennej konserwacji obuwia przez dłuższy czas past samopołyskowych powoduje tworzenie się grubej warstwy pasty na powierzchni skór. Warstwa ta pęka i wykrusza się, dając wrażenie pękania i odpryskiwania wykończenia skóry, a często również ją uszkadza.
Do skór kolorowych zaleca się stosowanie past barwionych, dzięki czemu następuje wzmocnienie i ożywienie koloru.
Do nowych wykończeń skór o podwyższonej zawartości tłuszczu nie należy stosować past i środków zawierających terpentynę i benzynę,
które mogą powodować zmianę koloru i wyglądu skóry.
Również obuwia ze skór welurowych i nubukowych nie można pastować, natomiast należy je czyścić specjalnie do tego przeznaczoną szczotką
(dostępną w sklepach obuwniczych) lub zmoczoną, mocno wyciśniętą tkaniną. Skóry olejowane (pull-up) i welurowe należy odświeżać środkami konserwującymi w aerozolu, przeznaczonymi do tego rodzaju skór.

Obuwie z wierzchami z materiałów skóropodobnych również należy konserwować. Tworzywa nie konserwowane dużo szybciej starzeją się
i tracą swoje właściwości elastyczne. Konserwacja obuwia z materiałów skóropodobnych zabezpiecza przed wypłukiwaniem plastyfikatorów
z warstwy wierzchniej (licowej) sztucznej skóry.
W celu odświeżenia wierzchu wystarczy zwykłe przetarcie cholewki suchą bądź zwilżoną miękką tkaniną. Jako środków konserwujących należy
użytkować past i kremów specjalnie do tego przeznaczonych. Powinny to być pasty emulsyjne na bazie wodnej, skomponowane bez udziału wosków
i rozpuszczalników, które posiadają korzystne działanie nawilżające i antyelektrostatyczne.
Do zmywania powierzchni obuwia z materiałów skóropodobnych nie wolno stosować agresywnych rozpuszczalników typu aceton, octan butylenu,
octan etylu lub benzyna, gdyż powodują one uszkodzenia powłoki. Natomiast obuwie ze sztucznych skór welurowych należy czyścić tylko zwilżoną gąbką. Następnie pozostawić do wyschnięcia.

Zanieczyszczone obuwie należy oczyścić, a dopiero później pastować.
Obuwia nie należy myć rozpuszczalnikami, gdyż niszczy to powłokę wierzchnią skór naturalnych i materiałów skóropodobnych.
Myć delikatnie miękką tkaniną lub gąbką zwilżoną w ciepłej wodzie, tak, aby oczyścić powierzchnię buta, nie mocząc go całego.
Zamoczonego obuwia nie wolno suszyć w pobliżu źródeł ciepła (pieców, grzejników). Obuwie należy suszyć w temperaturze pokojowej,
półbuty lub trzewiki sznurowane należy rozsznurować, wywinąć język i wówczas suszyć. Obuwie w ciągu tygodnia należy zmieniać i wietrzyć.
Dbałość o wnętrze obuwia należy do użytkownika — mamy na myśli utrzymanie czystości, wymianę wyściółek, dobór skarpet
lub rajstop do koloru wnętrza obuwia (ciemne obuwie może zafarbować jasne skarpety — szczególnie na początku użytkowania).
Źródło: Centralne Lab. Przem. Obuwniczego

Aby zachować właściwości obuwia z membraną GORE-TEX należy o nie regularnie i odpowiednio dbać.
Aby oczyścić skórzane obuwie, należy użyć szczotki do butów i letniej wody.
Do butów tekstylnych, należy używać specjalnej gąbki. Po oczyszczeniu butów, polecamy je zaimpregnować aby zapewnić kompletną ochronę.
Żaden z produktów pielęgnacyjnych nie może uszkodzić membrany GORE-TEX . Jednak tłuste lub oleiste produkty,
takie jak maziste kremy, oleje do skóry czy bazujące na silikonie środki mogą zmniejszyć oddychalność całego obuwia.

Impregnowanie nie jest konieczne dla membrany GORE-TEX, jednak impregnowanie obuwia pomaga w: Nie nabieraniu wagi nasiąkając wodą.
Utrzymaniu optymalnej izolacji cieplnej dzięki suchemu materiałowi zewnętrznemu.
Zapobieganiu zaciągania wody i dostawania się jej do środka poprzez górną część buta.

Płatności Płatności Płatności Płatności
Realizacja: F-media
Załóż konto
Logowanie

KOSZYK

0 Produktów | PLN